Доколку чувствувате болки во колената, коските и зглобовите со овој рецепт ќе си приготвите лек со кој ќе го сопрете Вашето измачување. Лекот за кратко време стана многу познат меѓу луѓето благодарение на неговата ефективност.

Пробајте и уверете се самите.

Состојки:

  • 2 лажици црвен пипер во прав
  • 1 чаша јаболков оцет
  • ½ чаша топло маслиново масло
  • 2 сантиметри рендан ѓумбир

Подготовка:

Додадете црвен пипер, рендан ѓумбир и оцет на претходно загреано маслиново масло. Мешајте ја оваа смеса додека не се добие фина паста.

Употреба:

Нанесувајте ја оваа паста на болните колена двапати дневно, навечер и во текот на ноќта и оставете 20 минути да делува.

Црвениот пипер е богат со капсаицин, моќна состојка која ја намалува болката. Со постојана апликација за неколку дена, ќе се почувствувате олеснување на тетивите и зглобовите, а болката во коленото целосно ќе исчезне.

loading...
Сподели