imunitet

Имунолошкиот систем е значаен фактор за постигнување и задржување на добро здравје. Ако тој е силен, тогаш сите процеси во организмот течат нормално. Еве еден рецепт за тоа како да го зајакнете имунитетот:

РЕЦЕПТ

Потребно е:

–          100 гр суво грозје

–          150 гр ореви

–          100 гр бадеми

–          Кора од 2 лимони

–          100 гр суви кајсии

–          100 гр суви сливи

–          300 гр мед

Во машина за мелење месо се мели сувото грозје, оревите, бадемите и кората од лимон. Во смесата додадете сок од два лимони, чија кора претходно сте ја употребиле. Измешајте. Понатаму, додадете ги сувите сливи и сувите кајсии. Измешајте. На крај се додава медот и повторно се меша. Оставете да отстои на темно место 1-2 дена.

За деца постари од 3 години – 1 лажица 2 пати дневно

За возрасни: 1-2 лажици 3 пати дневно.

loading...
Сподели