За да уживате во добро здравје и правилно функционирање на виталните внатрешни органи, многу е важно да се придржувате кон здрав начин на живот, што вклучува правилна исхрана, физичка активност и други здрави навики.

За жал, многумина од нас не се ни свесни дека лошата и неправилна исхрана, седечкиот начин на живот, лошите навики и другите штетни фактори влијаат на акумулацијата на токсини во организмот, и малку по малку, подготвуваат терен за развој на многу болести и спречуваат нормално функционирање на важните органи.

Кога токсините и штетните материи се акумулираат во организмот, имунолошкиот систем е слаб и болестите лесно можат да нè надминат. Исто така, многу органи не можат да функционираат нормално поради токсини и можат да доведат до хронични заболувања кои тешко се лекуваат. Затоа треба да бидеме свесни колку е важно организмот да се прочисти и да водиме здрав начин на живот.

Во тој случај, сакаме да споделиме со вас рецепт за моќен пијалок за чистење на организмот, кој ќе придонесе за целосно отстранување на штетните материи што се депонираат во организмот, а кои ги оштетуваат органите и го нарушуваат нивното правилно функционирање.

Од што се состои овој напиток за чистење на организмот?

Овој пијалок ги комбинира лековитите својства на листовите од лимон, краставица и нане, со цел да го стимулира организмот на вистински начин. Го чисти телото од токсини, особено органи како што се црниот дроб, бубрезите, белите дробови и дебелото црево.

Здравствени придобивки од лимонот

Лимонот е познат по своето детоксикативно дејство, го подобрува здравјето на организмот благодарение на високата содржина на витамин Ц и други важни антиоксиданти. Лимонска киселина, која е присутна во ова овошје, ја подобрува функцијата на ензимите кои ја стимулираат работата на црниот дроб и ја подобруваат детоксикацијата. Исто така, содржи биофлавоноиди, пектин и лимонин, кои ја зголемуваат функцијата на имунитетниот систем и со тоа спречуваат многу болести.

Лимонот го подобрува варењето, стимулира елиминација на металите од телото, ги уништува слободните радикали, го зајакнува црниот дроб, ги елиминира токсините од дигестивниот тракт и спречува запек.

Оваа природна храна ја балансира pH вредноста на организмот, ја отстранува вишокот киселина и ја алкализира крвта, со цел да се спречи појавата на болести.

Здравствени придобивки од краставицата

Краставицата е зеленчук кој содржи голема количина на вода и ниско ниво на калории. Тоа е природен диуретик и чистење на телото. Помага во елиминирање на токсините од телото и спречува задржување на течности. Содржи значителни количини на калиум, минерал кој е одговорен за враќање на рамнотежата на солта во организмот. Исто така, содржи влакна, што доведува до подобро варење и спречува запек.

Краставицата содржи флавоноиди, како што се кверцетин, апигенин, лутеолин и кемпферол. Има антиинфламаторно и анти-хеморагично (анти-крварење) дејство. Од витамини, краставицата содржи витамини К и Ц, а исто така содржи и антиоксиданти и го подобрува здравјето на кожата.

Поради својата висока содржина на вода и влакна, краставицата е идеална храна за детоксикација на организмот. Елиминира штетни материи и слободни радикали кои предизвикуваат разни болести.

Предности на лисјата од нане за здравјето

Лисјата од нане на овој пијалок обезбедуваат значителни количини на калиум, калциум, фолна киселина и витамин А со детоксикациски ефект. Нането го стимулира варењето на храната, ги елиминира стомачните проблеми како што се гасови, надуеност, киселина и гадење.

Како да подготвите пијалок за чистење на организмот?

Откако ги набројавме сите придобивки на овој пијалок за здравјето и правилното функционирање на организмот, можеме само да наведеме како да го направиме.

Покрај тоа што ја олеснува елиминацијата на токсините од телото, овој пијалок е идеален и за луѓе кои сакаат да изгубат тежина и да се чувствуваат добро во својата кожа.

За да го подготвите овој пијалок за чистење на телото, потребни ви се следниве состојки:

– 2л вода
– 1 лимон
– 1 свежа краставица
– 10 лисја нане

Подготовка на пијалокот:

Лимонот и краставицата добро измијте ги. Исечете ги на парчиња и додадете во бокалот, а потоа додадете ги лисјата нане. После тоа, истурете 2 литри млака вода во бокалот, и ставете го пијалокот во фрижидер.

Најдобро би било овој пијалок да го пиете 2 пати на ден, со цел да го исчистите телото од насобраните токсини.

Препорачливо е да го чистите вашето тело со овој пијалок 15 дена, а чистењето да го повторувате на секои 2 месеци. За најдобри резултати, намалете го внесот на шеќер, маснотии и рафинирано брашно додека го пиете овој моќен пијалок.