Крвните садови се најважен дел за здравјето на целиот организам, па така грижењето за нив е неопходно. Соодветната исхрана е клучна за нивно негување.

Меѓутоа модерниот начин на живот не ни остава многу време и простор за голема посветеност и внимавање, па овој напиток е вистинското решение за ваште крвни садови. Брзо и лесно се прави, а состојките веќе ги имате во кујната.

Мастите, глутенот, холестеролот и многу други штетни супстанци можат да створат згрутчување на крвта и да се залепат на крвните садови. Тоа можед да доведе до срцев и мозочен удар, а и многу други заболувања. Важно е да се превземат чекори за вашето тело да остане здраво.

Потребни состојки

  • ¼ шолја сок од лимон
  • 2 стебла од целер
  • 1 лута пиперка или ½ лажичка бибер
  • 1 лажичка изрендан ѓумбир
  • 1 шолја сок од домати, по можност свежо исцедени.

Сите состојки изблендирајте ги додека не добиете хомогена смеса. Овој рецепт е само за едно лице. Доколку го пиете меѓу оброци може да ви помогне со варењето на храната и хидратациајта.

loading...
Сподели