Најдобрите ноќни креми се оние кои го зголемуваат количеството антиоксиданти во кожата. Ноќните креми се нанесуваат со цел да и дадат еластичност на кожата и здрав изглед. Освен тоа тие потпомагаат да го одржите лицето без акни и дамки.

Доста познато е дека многу од ноќните креми содржат хемикалии, кои во крајна сметка можат да ја надразнат кожата. Затоа во текстот подолу ќе ви ги понудиме домашно подготвени рецепти за ноќни креми. Тие може да ја дадат потребната грижа на лицето,а сепак може се многу евтини! Некои може да ви изгледаат малку чудни, но доколку им дадете шанса пријатно ќе се изненадите.

1. Ноќен крем од алое вера, млеко и масло

Првиот домашен крем во нашата листа е лесен за подготовка. Тој е богат со витамини, минерали и основни аминокиселини, кој е погоден за намалувањето на торбичките под очите.

Алое вера е извонреден природен сулфит, кој ја прави кожата хидратирана, без да ја прави масна. Млечната киселина, која се содржи во млекото, има извонредни ексфолирачки својства, кои помагаат да дејствува без да ја дразнат кожата.

Заедно сите состојки ја обезбедуваат кожата со природни масла, кои се хидратираат длабински во кожата.

Состав:

  • 2 супени лажици гел од алое вера (30 гр.)
  • 1 супена лажица масло (16 гр.)
  • 2 супени лажици млеко (30 гр.)

Подготовка и примена:

Измешајте го гелот од алое вера заедно со млекото и маслото, се додека не се формира убава хомогена паста.

Пред спиење измијте го лицето со благ сапун и топла вода. А потоа нанесете од кремата на лицето и масирајте со кружни движења неколку минути, се додека кремата целосно не се абсорбира. Наутро измијте го лицето со благ сапун и топла вода.

Доколку сакате, може да подготвите поголемо количество од кремата и да ја чувате во херметички затворена пластичен или стаклен сад. Ако сакате да добиете релаксирачки ефект може да ја чувате и во фрижидер.

2. Ноќен крем од авокадо и јајце

Можеби оваа крема нема да ви се допадне многу, но пожелно е да се обидете и да дадете шанса, бидејќи има доста придобивки.

Авокадото содржи полиненаситени и мононенаситни масни киселини, кои ја штитат кожата.

Мононенаситените масни киселини го штитат надворешниот слој на кожата и ја одржуваат влажносѕа, оставајќи ја кожата со здрав сјај.

Во меѓувреме, полиненаситете масни киселини ја штитат кожата од оштетување од сончевите зраци и од фактори кои ја дразнат чувствителната кожа.

Во меѓувреме, жолтчките содржат масти и холестерол, кои се чудесни за третирање на оштетената и забрчкана кожа. Додека белките се идеални за затегнување на кожата и намалување на големината на порите.

Состав:

  • 1/2 зрело авокадо
  • 1 јајце

Подгоовка и примена:

Испасирајте го авокадото и кон него додадете го јајцето. Мешајте ги се додека не добиете хомогена смеса како крем.

Добиената крема нанесете ја на чисто и суво лице со помош на кружни движења. Нанесете крема во чиста лице со помош на крвави движења. Нанесувајте ја неколку минути пред спиење за да може убаво да се впие во кожата.
Утрото измијте го лицето со благ сапун.

Доволно е да го користите овој крем два пати неделно, со што ќе уживате во меката и хидрирана кожа. Но и видливо ќе се намалат брчките!

Не заборавајте остатокот од кремата да го чувате во сад со капаче, на ладно и суво место т.е. во фрижидер!

Сподели