Во грижата за здравјето и убавината на кожата на лицето и телото, се потпираме на маслата што ни ги дал природата. Кокосово масло, маслиново масло, нееми, авокадо и лаванда се познати по нивните моќни ефекти против стареење. Тие ни помагаат да го вратиме сјајот на кожата, да ја подобриме нејзината хидратација и еластичност. Кои други масла се грижат за нашата убавина?

Ова 4 есенцијални масла да се користат по 30:

Маслото од микроб од пченица

Ако сè уште не сте користеле, треба да знаете дека маслото од пченичен микроб е едно од најдобрите масла против стареење. Богата е со антиоксиданти, витамини А и Е. Може да се комбинира со други есенцијални масла, дури е препорачливо да се разредува со оние како што е концентрирано.

Маслото од јојоба

Маслото од јојоба, покрај подобрување на циркулацијата и еластичноста на кожата, ја храни во длабочина. Исто така, ни обезбедува витамини Е и Ц, кои ја намалуваат дегенерацијата на клетките. Есенцијалното масло е добра нега во текот на студените месеци, бидејќи може да ја омекне грубата кожа во лактите, колената. Тоа е најбрзиот начин за справување со сува кожа. Одлично за масажа после бања.

Маслото од семе од калинка

Богата со антиоксиданти кои ги намалуваат штетните ефекти на слободните радикали, соодветни за нега на тело и лице. Маслото од калинка е содржано во голем број козметички производи кои имаат за цел да го забават процесот на стареење на кожата. Таа е погодна за секој тип на кожа и исто така може да помогне во подобрување на брчките што веќе се појавуваат. Можете исто така да подготвите домашна лушпа со масло од калинки.

Масло од бадем

Неверојатно масло кое не само што се грижи за убавината на кожата, туку и ја подобрува циркулацијата на крвта. Кожата како и секој друг орган во човечкото тело треба хранливи материи да бидат здрави. Добрата циркулација на крв ги снабдува токму овие основни материи.

Маслото од бадем содржи големи количини на витамини Е и К и благодарение на овој витамин комплекс ја прави кожата еластична. За да ги зголемите придобивките од маслото, можете да го нанесете на вашата кожа после туш, како и во текот на летните месеци кога ќе соберете тен од сонце.