Многумина од нас имаат проблеми со видот. Сепак, треба да бидеме претпазливи и да престанеме да трошиме премногу време пред екранот. Покрај тоа, ако ви препишуваат очила или леќи, тогаш носете ги редовно, така што ќе спречите понатамошен раст на вашиот диоптер.

Можете да го зајакнете видот со храна што содржи витамин А, како моркови. Витаминот А е неопходен за видот, затоа јадете што е можно повеќе моркови.

Природниот сок од боровинки исто така може да помогне, па консумирајте го.

Покрај тоа, постои уште едно решение, а тоа е алое вера.

Алое вера може да помогне да се подобри видот или да се спречи понатамошен раст на диоптерот.

Алое вера исто така може да ви помогне при дигестивни проблеми и проблеми со кожата.

Еве како да подготвите лек за да ви помогнеме да го зајакнете видот:

Состојки:

  • 4 лимони
  • 300 гр мед
  • 500 гр ореви
  • 100 мл алое вера (гел, сок)

Подготовка:

Исцедете го лимонот и измешајте го со останатите состојки во блендер.

Чувајте ја смесата во стаклено шише во фрижидер. Земајте 3 пати на ден по една лажица.

Консумирајте еден месец, па направете пауза од 2 недели. Потоа повторете повторно.