Докторите не можат да објаснат зошто ова е најмоќниот антибиотик во светот.
Една од најшироко користените зачини во моментов е куркума.

Луѓето куркумата најчесто ја користат во кујната поради својот уникатен вкус, но исто така се користи и во алтернативната медицина пред многу векови.

Овој природен антибиотик луѓето најчесто го користат за проблеми со варење, рани, проблеми со стомакот, помали контракции и мускулни нарушувања.

Бројни научни студии ги потврдија придобивките што куркумата ги има за нашето здравје. Зачинот содржи активно соединение наречено curcumin, кое може да го намали воспалението, но исто така и да третира многу проблеми во дигестивниот систем.

Некои експерти велат дека куркуминот може да им помогне на луѓето да го спречат ракот. Тој е полн со антифунгални и антибактериски својства што може да ни помогне да се бориме со многу различни бактерии.

Истражувањата покажаа дека куркуминот може да им помогне на клетките да преживеат тешко воспаление.

Куркуминот има уште посилен ефект кога се комбинира со мед.

Оваа комбинација може да ви помогне да се борите против бројни бактерии во цревата. Еве како да го подготвите овој моќен антибиотик:

Состојки:

  • 1 лажица куркума во прав
  • 100 гр мед

Примена:

Измешајте ги овие состојки во стаклена тегла. За видлив ефект при настинка или грип, оваа мешавина се зема 3 дена по ред. Земајте 1 лажичка од овој лек секој час доколку имате настинка или грип. Вториот ден, земајте 1 лажичка од овој лек на секои 2 часа. А третиот ден истата доза земете ја 3 пати на ден.

Мешавината не треба веднаш да ја проголтате! Треба полека да се стопи во устата. Може да го комбинирате со чаша чај за да добиете подобри резултати.

Сподели