Бронхитисот претставува воспаление на белите дробови и обично се појавува како последица на вирусна инфекција, грип или настинка.

Оваа состојба води до постојана влажна или сува кашлица, која може да трае од неколку дена до 2-3 седмици.

Овој домашен лек може да ја излекува и најупорната кашлица, која ве тормози, и нема да имате потреба од дополнителна терапија.

Состојки:

  • 250 мл млеко
  • 1 супена лажица путер
  • 1 супена лажица мед
  • 1 жолчка
  • ¼ филџан сода бикарбона

Најпрво се вари млекото. Откако ќе се олади на 35 степени се додава путерот, медот, и на крај жолчката и содата.

Ова е многу ефикасен рецепт од народната медицина, лекува бронхитис, ларингитис и упорна кашлица кај деца и возрасни.

Лекот се пие навечер пред легнување, најмалку 5 дена.

Еве уште една рецепта за побрзо да ги прочистите белите дробови од насобраниот секрет. Ќе ви биде потребно:

  • 2 супени лажици маслиново масло
  • 2 супени лажици сок од лимон
  • 2 супени лажици вода
  • 1 супена лажица мед

Измешајте добро и испијте го лекот. Се пие наутро на гладно, најмалку 5 дена.

Сподели