Оваа заборавена билка, која често се смета како корен има многу лековити својства, а се што треба да направите е да ги искористите тие својства и да ги соберете од некоја планина далеку од сообраќајот.

Маслачков корен им помага на луѓето кои патат од рак. Научниците откриле дека коренот на оваа билка наводно ги убива келиите кои се инфицирани со рак.

Овој корен помага за жолчката , го чисти црниот дроб и помага при алергии и го смалува холестеролот. Исто така содржи важни витамини и минерали како што се B6, титамин, витамин C, калциум, калиум, фолна киселина и магнезиуми. Исто така содржи и до 535 % од препорачаниот дневен внес на витаминот К и околу 110%  од препорачаниот дневен витамин А.

Чајот од овој корен влијае на конатминираните ќелии за да се распаднат во рок од 48 часа, додека здравите ќелии остануваа здрави. Редовно конзумирање на овој чај наводно можат да го елиминираат ракот.

loading...
Сподели