На секој од нас ни е познато чуството на исцрпеност, деконцентрација и лошо расположение. За овој проблем, најголема причина се смета паѓањето на енергијата во телото.

За да се осеќате подобро, денес ви подготвивме неколку совети:

  • Напијте се зелен чај

Малата количина на кофеин кој го содржи зелениот чај, за разлика од кафето и другите врсти на чаеви, ќе ви ја осигураат потребната енергија.

  • Помирисајте масло од грејпфрут

Маслото од грепјфрут е познато по енергетските способности, за кое нешто највеќе знаат ароматерапевтите. За побрзо освежување, ставете неколку капки масло од грејпфрут на книжна марамица и вдишувајте една до две минути. Доколку сакате да го регенерирате целото тело, ставете улје  од грејпфрут во обичен зејтин и надворешно измасирајте го желудникот со оваа мешавина, а после истуширајте се. Ќе видите, кои се резултати ќе ги даде.

  • Здрави грицки

Бадемот е еден од најздравите грицки во светот. Доколку осетите паѓање на енергијата на вашето тело, изедете една рака бадеми и веднаш ќе осетите подобрување.

loading...
Сподели