Како се грижите за кожата на нозете? На неа, како и на кожата на остатокот од нашето тело, потребно и е дневно хранење.

Денес во нашиот оддел за здравство, споделуваме рецепт за омекнување – мелем со ароматични масла.

Неколку комбинации во домашни услови:

Темјан како есенцијално масло – помага во заштитата и обновувањето на клетките на кожата. Има антисептички, антибактериски и антиинфламаторни својства кои можат да помогнат во забрзување на зараснување на лесни рани, каснувања од инсекти и осип.

Есенцијално масло од лаванда – ја подобрува циркулацијата на крвта, антиинфламаторно влијае и ја смирува кожата.

Шеа путер – Помага при изгореници, стрии, ја хидрира длабоко кожата. Помага при неговата регенерација, содржи витамини А, Е, Ф, има антимикробно и антиинфламаторно дејство;

Како да подготвите хранлив мелем за нозе?

Потребни состојки:

  • 40 гр шеа путер (шеа путер)
  • 40 гр пчелин восок
  • 100 гр кокосово масло
  • 10 капки есенцијално масло од лаванда
  • 10 капки есенцијално масло од темјан

Во сад ставете пчелин восок, кокосово масло и шеа путер и стопете ги во микробранова печка или на водена пара. Потоа оставете ги да се изладат неколку минути и додадете ги есенцијалните масла.

Добро промешајте ги состојките за да се соединат и ставете ги во метална кутија или стаклена тегла. Затворете со капак. За неколку часа маслата ќе се стврднат и ќе добиете одличен мелем за стапалата.

Нанесете мелем на суви и чисти стапала, 1-2 пати на ден, доколку е потребно.