gumbir i jogurt

Ѓумбирот се користи како зачин и како лек.

РЕЦЕПТ

Се ренда ѓумбирот и се меша со една шолја јогурт. Се става во блендер, се додава препечени и сомелени семки од кумин, малку морска сол и чаша ладна вода. Сето тоа се меша. Овој сок многу благотворно делува на органите за варење.