Во нашите простори за јадење најчеста храна е јајца, барем кога станува збор за појадок – тие се полни со протеини, здрав избори и можат да се готват на огромен број начини.

Најчесто сакаме пржени јајца, и покрај фактот дека ова е оброк што би помислиле дека може да го направи мало дете, но во практиката не е така.

Честопати се случува наместо сочни, кремасти пржени јајца, да добиеме тврда мешавина што се распаѓа за време на готвењето.

Познатиот француски готвач Ману Фелдол тврди дека ова се должи на вообичаена грешка што повеќето ја повторуваат – температурата на која изматените јајца се готват е премногу висока.

Авторот на „Моите правила во кујна“ тврди дека ова ги прави јајцата да се препржат и текстурата станува премногу густа.

Тој ве советува да ја загреете тавата на средна топлина и да стопите малку путер на истата пред да ги додадете јајцата.

Исто така, Фелдол предупредува дека треба да се трудите да ја задржите температурата константна за време на пржењето. „Не дозволувајте огнот да се загрее. Ако тавата е премногу топла, јајцата ќе бидат завршени премногу брзо, така што наместо да бидат лесни и кремасти, тие ќе имаат цврста, „гумена“ текстура.

Тргнете ги од рингла и додека се уште малку влажни, оставете ги да отстојат на врело во тавата уште 30 секунди “, објасни овој готвач.

Друг совет што можете да го примените за повкусно пржени јајца е да додадете кисела павлака на неа!

Професионалниот готвач се колне во овој трик – додајте по една лажица павлака на секое јајце и измешајте ја добро.