Дознајте повеќе за интегралните житни култури и нивните лековити својства. Прочитајте го упатството за интегрални здрави житни култури подолу.

Ние ги избравме 5-те најдобри и најкорисни цели зрна. Интегралните житни култури што ги издвоивме се: Киноа, леќата, овес, јачмен и булгур.

Киноа

Quinoa ги ублажува главоболките. Овој вид житни култури потекнува од јужноамериканска почва. Квиноа е богата со магнезиум, што ги релаксира theидовите на крвните садови и автоматски ги спречува нивните контракции и последователните болки. Исто така, оваа житарка е одличен извор на рибофлавин или витамин, што е неопходно за ослободување на енергија во клетките. Истражувањата покажуваат дека овој ефект има позитивен ефект врз олеснување на главоболките.

Хељда

Хељдата спречува жолчни камења. Олеснува потиснување на храната преку дигестивниот тракт, со што се намалува количината на жолчката киселина, генерирана од црниот дроб. Бидејќи жолчката може да се формира во жолчката, житото од леќата има амортизиран ефект и ја нормализира функцијата на цревата.

Овес

Овесот го одржува здравјето на срцето. Зрното од ова житарко е богато со бетаглукан, еден вид растително влакно што се врзува за штетниот холестерол во цревата, дозволувајќи му да се излачува. Студиите покажуваат дека само еден дел овесна каша дневно го намалува нивото на холестерол за 23%. Овесот како дел од диетата со малку маснотии, богата со растителни влакна и редовното вежбање може да биде многу ефикасно во борбата против холестеролот.

Булгур

Пченица од булгур штити од рак. Богат е со растителни материи кои го намалуваат нивото на естроген во крвта, што штити од карцином на дојка. Истражувањата покажуваат дека жените чија диета е богата со житни влакна во периодот пред менопаузалниот период, го намалуваат ризикот од карцином за 41%.

Јачмен

Јачменот е роден во Етиопија и Југоисточна Азија каде што се одгледува пред 10 000 години. Се користеше за потрошувачка на луѓе и животни, како и за производство на алкохолни пијалоци. Јачменот го подобрува дигестивниот систем. Зрното од оваа житарка содржи голем процент на растителни влакна кои го стимулираат растот на корисни бактерии во цревата (нормална бактериска флора). Ова го одржува здравјето на дигестивниот систем и го стимулира имунитетот.