Овој неверојатен напиток се покажа како многу добар за симнување килограми.

Секако покрајн него треба и здраво да се храните и да сте физички активни. Освен тоа што ефикасно помага да ја намалите телесната тежина, делува добро и целокумното здравје.

Сите состојки кои влегуваат во составот на напитокот се многу здрави. Чиа семето поволно делуваат на здравјето затоа што поседуваат Омега 3 масни киселини, протеини, калциум и влакна и делуваат како антиоксиданс.

Лимунот во себе има многу витамин Ц, минерали какоо што се калциум, калиум, магнезиум, железо.

Потребните состојки за вашиот напиток се:

  • шоља лимунов сок
  • лажица чиа семе
  • лажица мед
  • чаша вода

Припрема:

Ставете го чиа семето во вода еден час па потоа ставете ги во блендер и сомелете го заедно со останатите состојки. Пијте го напитокот во тринските часеви. Од него подобро ќе се чувствувате, а покрај тоа напитокот ќе го намали нивото на чеќерот во крвта

loading...
Сподели