Жолтицата претставува акумулација на билирубин во крвта. Билирубин е жолт пигмент ослободен за време на уништувањето на црвените крвни клетки. Преголемото количество од овој пигмент предизвикува пожолтување на кожата, очите и непцата.

Црниот дроб обично го филтрира билирубинот од крвта, така што жолтицата обично се поврзува со заболување на црниот дроб.

Повеќето случаи на жолтица се јавуваат кај бебиња, мали деца и луѓе со синдром на имунодефициенција, адолесценти и возрасни.

Во повеќето случаи, нивоата на билирубин во крвта од 2 до 3 милиграми на децилитар (mg / dL) или повисоко предизвикуваат видливи симптоми.

За време на варењето, црниот дроб произведува сок од жолчка кој им помага на цревата да ги разградат маснотиите. Црниот дроб е исто така одговорен за третманот или метаболизмот на најмногу апсорбирани хранливи материи, токсини и лекови.

Исхраната на една личност игра важна улога во заздравувањето и спречувањето на жолтица. Затоа погледнете кои 4 намирници треба да ги внесувате секојдневно за да имате здрав црн дроб.

ЗА ДА ИМАТЕ ЗДРАВ ЦРН ДРОБ ПОТРЕБНО Е ДА КОНСУМИРАТЕ: 

1. Билен чај

2. Ореви и мешунки

3. Вода

Пиењето вода е еден од најдобрите начини да му помогнете на црниот дроб да се опорави од жолтица. Водата не само што помага во варењето, туку исто така им помага на црниот дроб и бубрезите да ги исфрлат токсините.

4. Свежо овошје и зеленчук

Свежото овошје и зеленчукот содржат моќни антиоксиданти и влакна. Сите овошја и зеленчук содржат хранливи материи за црниот дроб, но некои сорти се особено корисни за болести на црниот дроб.

Тие вклучуваат:

  • цела боровинка, грозје
  • Цитрусови плодови, особено лимони и грејпфрут
  • папаја и дињи
  • тикви, слатки компири
  • авокадо и маслинки
  • домати
  • моркови, цвекло и репа
  • крцкави зеленчук – брокула, карфиол и брзински зеле
  • ѓумбир и лук
  • спанаќ и зелен зеленчук

Сподели