Мед од тиква може да се користи за различни проблеми. Тој е најефективен во третманот на заболување на црниот дроб и бубрезите. За многумина, овој мед е скапоцен затоа што ефикасно помага да се разгори сокот од жолчката и да се третира болката во грлото.

Благодарение на лаксативниот и диуретичниот ефект, овој мед во голема мера помага при запек и разни болести на дебелото црево. Во исто време, благодарение на изобилството на витамини и каротин, овој мед го зајакнува имунитетот и го подобрува тонусот.

Помага во намалување на холестеролот, атеросклерозата и едем на срцева слабост. Овој мед исто така се препорачува за губење на тежина.

Како да го направите овој мед:

Ќе ви треба зрела жолта тиква. Треба да го исечете врвот и да го отстраните . Во добиената голема решетка ставете го целиот шеќер. Поставете го горниот дел што сте го пресекле порано. Оставете ја тиквата 10 дена на ладно место. Најдобро е да го оставите во голема чинија бидејќи ќе омекне со текот на времето и ќе биде тешко да го носите.

За ова време шеќерот ќе се стопи во сок од тиква. Откако шеќерот ќе се стопи, добиената течност се чува во стаклена тегла.

Рок на траење е околу еден месец. Да трае подолго, може да се вари додека не се згусне, но во овој случај ќе се изгубат некои од корисни состојки. Користете го по ваш избор.

Можете да го користите со чај, можете да го консумирате со 2-3 лажици, можете да го користите за палачинка или како што мислите. Доколку не сакате да користите шеќер за да го направите овој мед, тогаш користете мед.

Сподели