krem za opekotini

Состојќи

– 1 јајце варено( бидејќи жолчката се гмечи)

– 400 мл растително улје

– 60 грама пчелин восок

Во сад се става улјето и во него се топи парче восок на ниска температура. Откако ќе почне да се пени, тргнето го садот од шпоретот и откако улјето малку ќе се смири, пак се става на шпоретот и непрестано  се меша и се додава жолчката. Смесата мора да ја промени бојата односно да стане темно- смеѓа. Се трга од шпоретот и се остава 20 мин да отстои. Се цеди преку газа, а мрвиците кои ќе останат од жолчката се фрлаат. Кога маста ќе се излади, се става во тегла и во фрижидер и како таква може да се користи 10 месеци. Кога мелемот го користите за синусите, потребно е маста да се стопи и од неа да се капе во носот. Ефектот е зачудувачки. Ако имате бронхит конзумирајте пола лажица од овој мелем, три пати на ден пред секој оброк. Во случај на забоболка, опекотини или рани, нанесувајте на болното место. Што е најважно во овој рецепт, восокот треба да е природен.