Во последно време, медицинската диета е еден од најпознатите методи за слабеење, која нуди можност за губење на 2-15 килограми, доколку навистина се внимава.

Предност на овој начин на исхрана е во тоа што не прави да чувствувате слабост или омалаксаност, бидејќи овозможува внесување на минерали и витамини. Исто така, таа е прилично изводлива и не бара скапи намирници во исхраната.

Оваа диета е дело на кардиологот Херман Тарновер, која ја смислил за неговите пациенти со срцеви заболувања. Денес, таа е еден од најпопуларните начини за слабеење.

Важно е да се напомене дека оваа диета може да се држи најмногу 3-5 денови или помал број на циклуси, доколку треба да изгубите помалку килограми.

Ден 1

Појадок

 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 шолја кафе или чај (бешз шеќер)

Ручек

 • 1 портокал
 • 1 варено јајце
 • ½ шолја јогурт

Вечера

 • 2 домати
 • 2 варени јајца
 • 1 краставица
 • 1 зелена салата

Ден 2

Појадок

 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 шолја кафе или чај без шеќер

Ручек

 • 1 портокал
 • 1 варено јајце
 • ½ шолја јогурт

Вечера

 • 1 плескавица (125 гр. мелено месо)
 • 1 портокал
 • 1 домат
 • 4 крекери
 • 1 шолја кафе или чај без шеќер

Ден 3

Појадок

 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 шолја кафе или чај без шеќер

Ручек

 • 1 портокал
 • 1 варено јајце
 • ½ шолја јогурт
 • 1 зелена салата или 2 краставици
 • 1 шолја кафе или чај без шеќер

Вечера

 • 1 плескавица (125 гр. мелено јунешко месо)
 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 шолја кафе или чај без шеќер

Ден 4

Појадок

 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 шолја кафе или чај без шеќер

Ручeк

 • 125 гр. немасно сирење
 • 1 домат
 • 4 крекери

Вечера

 • 1 плескавица (125 гр. мелено јунешко месо)
 • 4 крекери
 • 2 домати
 • 1 јаболко

Ден 5

Појадок

 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 шолја кафе или чај без шеќер

Ручек

 • 200 гр. готвена риба или пилешко
 • 4 крекери
 • 1 домат

Вечера

 • 500 гр. готвен зеленчук
 • 1 варено јајце
 • 1 домат

Важно е да се напомене дека количината и распоредот на намирниците не смеете да ги менувате, бидејќи така ќе постигнете најдобри резултати.

loading...
Сподели