Рецепт

  • половина тегла мед
  • 40 грами мајчина душичка (сува билка)

Билката се става во медот, ако смесата е многу густа и е тешка за мешање се ставаат около 50 милилитри провриена вода (водата мора да е провриена!), смесата убаво се промешува и се чува на топло 2 недели.

Повремено се промешува. Потоа смесата се филтрира преку мрежа за цедење на чај или тенка газа. Се конзумира 2 пати дневно по 1 супена лажичка.

Тимолот од билката делува антимикробно, антивоспалително, поволно делува на целиот организам, особено на белите дробови. Тимолот е силен антиоксиданс, ги уништува слободните радикали.

loading...
Сподели