Оваа диета е посебно добра за оние кои сакаат месо и млечни производи.

Имено Шветската исхрана се состои од намалување на трошење на јагленохидратите и зголемена количина на масти и протеини.

Она што е посебно добро кај оваа диета е што не мора да ги броите калориите и може да јадете кога сте гладни.

Може да јадете месо и тоа телешко, јагнешко, мисиркино, свинско, дивеч и пилешко. Не е забрането ни маста а ни пилешката кожа.

Секаков вид на риби и школки, јајца, секаков зеленчик што расте над земја: Зелка, карфиол, брокули, зелена салата и уште многу други.

Природните млечни производи богати со масти, се исто така дозволени како на пример. јогурт, павлака, сирење и така натаму.

Не се јадат слатките млечни производи и се избегнува обработено млеко зошто може да корости голема количина на шеќер.

Дозволени се и јаткасти плодовиво граница на нормала, а од време на време може да јадете темна чоколада и малку алкохол (но треба да заете дека ова ќе го успори процесот на слаабење)

Избегнувајте сода, сокови, пецива, шеќер, колачи, чоколадо, сладолед и вештачки засладувачи. Ито така и скроб, леб, тестенини, ориз, компир, помфрит, чипс и каши.

Пијте повеќе вода, кафе и чај без засладувач.

Сподели