Луѓето со мигрена знаат дека е непријатна болка. Мигрената може лесно да ве вознемири, па дури и да го наруши нормалниот живот и функционирање.

Дури е невозможно секогаш да се победи мигрената со лекови против болки. Но, постои лек што практично им помогнал на сите луѓе кои го пробале.

Ова е метод на традиционална и народната медицина кој моментално ја неутрализира болката (за околу 5 минути), но има малку непријатен вкус.

Предложениот метод за лекување на мигрена е многу едноставен.

Состојки потребни:

– Хималајска сол
– сок од лимон
– кора од лимон

Подготовка:

Прво, треба да изберете добра хималајска сол со докажан квалитет. Најдобро е да користите кристална сол од Хималаите, бидејќи таа сигурно е богата со минерали – содржи до 84 елементи!

Оваа сол може да ве спаси од главоболки, мигрена, да го зголеми нивото на серотонин во крвта, да го зајакне нервниот систем и да го нормализира кисело-алкалниот баланс во организмот.

1. Исцедете сок од два лимона, изрендајте малку кора од непрскан лимон и додадете 2
чајни лажички хималајска сол.

2. Промешајте, па додадете 200 мл вода.

3. Измешајте го напитокот и пијте го веднаш.

Вкусот е катастрофален но овој напиток делува за неколку минути, особено доколку
напитокот го испиете на време, односно штом почувствувате дека ќе ве нападне мигрена.

Забелешка: Ако имате висок крвен притисок, прво консултирајте се со вашиот лекар за дозволената дневна доза сол, односно натриум што ви е дозволено да го земете.

Сподели