Верувале или не, сите што ви треба за овој рецепт е чуваркуќа и фластер.

Инструкции за подготовка:

Земете едно ливче чуваркуќа и излупете ја тенката кожичка што го опкружува, од едната страна само излупете ја. Излупената страна ставете ја на курјото око и залепете со фластер.

Оставете ја цел ден.. вечерта сменете го листот. За неколку дена, обично 3-4 курјото око треба да исчезне и тоа заедно со неговиот корен

Ова растение содржи танин, билна слуз, масло, смола, калциумов малат, мравја и јаболчна киселина. Истражувањата покажале дека поседува флавоноиди и јаглехидрати.

Во народната медицина се користи поради своите антивоспалителни и диуретски својства.

Се применува во облик на сок, облоги, масти, тинктури или чај.

Со него може да третирате курје око, пеги, рани и чиреви, херпес зостер, тврда кожа на петиците.

Проблематичното место едноставно премачкајте го со сок од чувар на домот или ставете облога од еден пресечен лист. Сокот од ова растение  може да се пие и да се прави гаргара во случај на бронхиитс,  за гнојно воспаление на забите, ушите и грлото

Повеќе за тоа што лекува Чуваркуќа – на следниот ЛИНК 

Демонстрација на подготовка на рецептот на 6.30 од видеото.

loading...
Сподели