Меко и сочно авокадото се вреднува во целиот свет, за лекарите и научниците кои зборуваат за нивните придобивки. Иако секој знае дека авокадото е најмрсниот продукт од растително потекло во светот. Како може да биде толку корисно тогаш?

Ви препорачуваме да ги запознаете предностите на авокадото за телото. Покрај тоа, на крајот од текстот ќе имате можност да научите одличен рецепт од авокадо како појадок.

Предности на авокадо за телото

Колку може да биде корисно авокадото? Нутриционистите објаснуваат: Не сите масти се штетни. Заситените масти го зголемуваат холестеролот и го зголемуваат ризикот од разни болести. Додека моно- и полинезаситените масти може да го намалат нивото на штетен холестерол и да го заштитат срцето. Такви се мастите пронајдени во авокадото.

Незаситените масти се група на корисни материи на кои нашето тело треба да изгради клетки и да ги регулира метаболните процеси. Нашиот мозок е 60% масни супстанции и околу 60% од вкупната енергија што нашето срце ја прима во процесот на третман на маснотии. Овие маснотии имаат потреба од нашиот нервен систем и визија. Во принцип, нашите тела не можат да се справат без нив.

Покрај тоа, авокадо содржат фолати, витамини А и Е, калиум, стероли. Тоа не е овошје, тоа е вистинска витаминска бомба. Поради својот богат состав, авокадо го штити нашето тело од многу болести.

Еве за што се е добро авокадото:

Кардиоваскуларен систем

Срцевите проблеми се број еден убиец во светот. Милиони возрасни страдаат од проблеми со срцето. Затоа, овие болести треба да се спречат со додавање здрава храна во исхраната, вклучувајќи го и авокадото.

Во прилог на незаситените масти, авокадото содржи широк спектар на други хранливи материи: калиум и лутеин, како и каротеноиди и феноли. Овие соединенија помагаат да се спречат воспаленија и оксидативни процеси во крвните садови, со што се подобрува циркулацијата на крвта.

Калиумот содржан во авокадо го промовира правилното функционирање на срцето, го прилагодува балансот на водата и сол во организмот и ја зголемува отпорноста кон стресот. Ова овошје се препорачува и за лица со висок крвен притисок, бидејќи има способност да го намали притисокот.

Губење на тежината

Авокадото помага за намалување на телесната тежина – кој би помислил? Да, тоа е вистина, авокадото ви помага да изгубите тежина, создавајќи чувство на ситост и намалување на апетитот. Ова се должи на високата содржина на влакна (околу 14 грама по овошје). Истражувањата покажаа дека диетите со храна кои содржат незаситени масти се многу покорисни и поефикасни од диетите со ниска содржина на масти.

Онколошки болести

Авокадо го заситува телото со различни фитохемиски соединенија кои го спречуваат развојот на ракот. Протеинското соединение глутатион го намалува ризикот од развој на рак во усната шуплина. Истражувањата покажаа дека авокадо помага во спречување на рак на дојка и на простата. Овие факти ја потврдуваат потребата да додадете авокадо во вашата исхрана.

Кожа и очи

Се покажа дека каротеноидите содржани во авокадо играат важна улога во заштитата на телото. Лутеин и зеаксантин го редуцираат намалениот вид и го спречуваат слепилото. Тие исто така ја штитат кожата од штетните ефекти на ултравиолетовите зраци. Најинтересно е дека нашето тело апсорбира каротеноиди од авокадо многу полесно отколку од другите овошја и зеленчук.

Имунитет

Благодарение на неговата висока содржина на витамин Ц, авокадото го стимулира имунолошкиот систем. Тоа ќе биде корисно во настинки, а исто така ќе ја обнови вашата сила по болеста.

Веќе знаете за придобивките од авокадо, сега е време да го додадете во вашата исхрана. Направете сендвичи, или може да го јадете со лажица или пак да направите вкусен појадок.

Еве еден рецепт од авокадо за совршен појадок!

СОСТОЈКИ:

  • 4 јајца
  • 1 авокадо
  • 4 парчиња сланина
  • 1 лажица маслиново масло
  • црн пипер
  • сол

ПРИПРЕМА:

Загрејте ја рерната на 190 степени. Подмачкајте го калапот за печење со маслиново масло. Одделете ја сланината. Ако следите некоја диета, можете да ја замените сланината со варено месо. Згмечете го авокадото со вилушка и преместете го во садот за печење. Потоа ставете ја сланината, а на врвот ставете го јајцето. Додајте зачини и ставете го сето тоа во рерната. Печете 5 минути. Вашиот доручек и подготвен!

loading...
Сподели