На сите нас во одреден момент ни треба брзо решение кое ќе ни помогне да ослабнеме неколку килограми за краток временски период.

Најдобрите резултати даваат решение кое му годи на нашиот стомак, а токму таков е качамакот.

Комплексните јаглени хидрати во комбинација во растителните влакна од палентата долго се варат, па долго време сме сити, а притоа добро го стимулираат варењето на храната.

Исто така палентата ќе може да го ублажи нивото на холестерол во крвта.

Од друга срана пак, диетата со качамак која трае четири денови му обезбедува на телото и неопходни витамини и минерали, да ги прочисти цревата и да го забрза метаболизмот.

Диета со палента:

1 ден :400 грама палента, 1 краставица, 1 домат, 1 јаболко, 2 литри вода

2 ден: Дуплирајте го “менито“ од првиот ден.

3 ден: 400 грама палента, салата од марула, 200 грама свежа зелка, 2 моркови, малку лимонов сок и 1 лажица маслиново масло, 2 литри вода, 3 шолји зелен чај без шеќер.

4 ден: Дуплирајте го “менито“ од третиот ден.

Постапка на правење на палентата

За палентата да ви помогне во слабеењето мора да ја правите без млеко, шеќер или пак путер.

Состојки:

  • 50 грама палента,
  • 200 милилитри вода,
  • половина лажица маслиново масло.