Американската лекарка Каролин Андерсон претставила за јавноста мошне едноставен рецепт кој претставува ефикасно средство за превенција од рак. Станува збор за смеса од 3 лесно достапни состојки.

Овие откритија, како што вели Андерсон настанале на базата на 2000 години стара традиција, односно користење на овие состојки во источна Индија, а кои се потврдени со најновите западни медицински студии. Андерсон вели дека ако ги користите овие 3 состојки секојдневно, речиси сигурно не постои шанса да добиете рак.

Рецептот е:

Измешајте ¼ лажичка куркума со ½ лажичка маслиново масло. Во тоа додадете поголем прстофат свежо мелен бибер. Трите состојки измешајте ги во филџан. Оваа смеса можете да ја користите како зачин на разни јадења и салати. Само внимавајте, не треба смесата да ја додавате во храната додека се вари или пече, за да не ги изгуби хранливите состојки, туку додадете ја на самиот крај на готвењето

Сподели