Покрај тоа што е моќен сојузник во борбата против ракот, лененото семе е богато со диететски влакна, кои помагаат за слабеење, го намалуваат холестеролот и спречуваат запек.

Лененото семе се користи како домашен лек и има најразлични примени, како две од најпознатите се чистење на дебелото црево и согорувањето на мастите.

Дали сакате да дознаете повеќе?

Прочитајте овој текст за да дознаете како да го прочисти дебелото си црево и да изгори масти со ленено семе.

Вашите црева, вклучувајќи го и дебелото црево, одговорни се за отстранување на паразити и несмелени честички во вашето тело. Проблемите се јавуваат кога некои од нив не се целосно отстранети и со тек на времето се акумулираат. Таа акумулација може да предизвика голем број на болести поради токсините кои почнуваат да ја загадуваат крвта, и да предизвикуваат непоправлива штета на организмот.

Некои проблеми кои можат да произлезат се: запек, дијабетес, зголемен метаболизам, црнодробни или бубрежни заболувања, проблеми со видот или слухот, артритис, рак, забавен раст на косата и ноктите, сува или безживотна кожа.

Која е врската помеѓу чистење на дебелото црево и губење на тежината

Можеби се прашувате зошто дебелото црево треба да се исчисти за да изгубите на тежина. Мора да разберете дека сè што јадеме не треба да “остане” во нашето тело. Она што е познато како “отпадни производи”, како што рековме порано, може да се насобере во цревата и да ве натера да се чувствувате отечени и лошо. Обично се оди дотаму, ако дневниот прием е неурамнотежен, на пример јадете премногу тешка храна која содржи бело брашно, рафиниран шеќер и масти.

Штетните навики водат до болки во стомакот, непријатност, зголемување на телесната тежина, алергии, тешко варење и забавување на метаболизмот.

Од моментот кога ќе одлучите да го прочистите дебелото црево, за да ослабнете или да ги исфрлите сите отпадни производи, мора да се промени начинот на исхрана и задолжително да вклучите повеќе здрави производи во вашата исхрана (овошје, зеленчук, цели зрна, ореви и други јадења кои се високо ниво на растителни влакна).

Што е толку важно за лененото семе?

Лененото семе е моќен антикарциногенен агенс, кој го блокира протокот на естроген, бидејќи има стимулирачки ефект врз овој хормон (ова доаѓа од високата содржина на омега-3 масни киселини). Таа содржи супстанца која го регулира крвниот притисок и артериската функција. Тоа го прави одличен избор ако барате рамнотежа при апсорпција на масти, калциум и калории.

Освен тоа лененото семе содржи многу диететски влакна – всушност повеќе од сите останати семиња што достојно се рангирана меѓу првите во суперхраната. Тоа топло се препорачува како компонента на диетите за слабеење, за намалување на холестеролот и за спречување на запек. Исто така лененото семе го намалува ризикот од рак на дојка, простата, белите дробови и дебелото црево.

Лененото семе има многу добар ефект, ако страдате од следниве состојби или заболувања:

 • Стрес
 • Дијабетес
 • Задржување на течности
 • Сперматогенеза
 • Депресија
 • Алергии
 • Проблеми со функциите на жлездите
 • Визуелни проблеми

Како да се користи ленено за чистење на дебелото црево и слабеење?

Повеќето од други средства за чистење влијаат врз мал дел од цревата, околу 50 см., Освен тоа бараат специјални производи за целта. Затоа ви препорачуваме да се информирате како да јадете ленено семе во текот на три недели по ред.

Овој третман ќе ви ги прочисти цревата целосно, со што ќе ги исфрлите сите несмелени честички и паразити, без цревната микрофлора да биде нарушена. На овој начин ќе согорувате масти и ќе го изгубите вишокот тежина побрзо. Лененото семе има позитивен ефект, што се однесува до регулирање на метаболизмот на липидите како целина. Лесно се апсорбира и ги елиминира токсините од организмот, го намалува нивото на холестерол и количеството масти и шеќер во крвта.

Чистење на дебелото црево со ленено семе се препорачува на луѓе кои страдаат од следните болести:

 • Воспаление на гастроинтестиналниот тракт или горните дишни патишта
 • Чир на желудникот, гастритис, колитис или чир на дванаесетпалачното црево
 • Болести поврзани со инфекции на уринарниот тракт, пиелонефрит, цистит
 • Дебелината или нарушувањето на липидниот метаболизам

Третман за прочистување на цревата

За да ги елиминирате токсините од цревата, наместо вообичаениот појадок ќе треба да се придржувате кон следниот начин на исхрана во текот на три последователни недели:

Недела 1: Измешајте една лажица ленено брашно со 100 ml кефир (можете да го најдете во продавници за здрава храна или органски производи)

Недела 2: Измешајте две супени лажици ленено брашно со 100 ml кефир.

Недела 3: Измешајте три супени лажици ленено брашно со 150 ml кефир.

Во текот на денот, јадете здраво колку што можете. Најдобро е да консумирате сурова храна, како зеленчук, овошје, интегрални житарки, ореви, и да пиете многу вода. Ако не можете да најдете кефир, користете обичен јогурт, а најдобро ќе биде ако да најдете домашен јогурт.

Рецепт со ленено семе за слабеење и чистење на дебелото црево

Овој рецепт треба да се применува секој ден во текот на еден месец. Ако се придржувате кон него, ќе ослабнете околу пет килограми. Потребно е при тоа да се додаде здрава исхрана, вежбање и многу вода (два литра на ден).

Подготовка:

Една лажица ленено семе варете ја со една чаша вода. Кога водата ќе стане “густа” текстура, тогаш таа е подготвена. Прецедете ја течноста и пијте ја пред појадокот. Имајте на ум дека овој производ има лаксативни својства и ќе мора да одите до тоалетот почесто.

loading...
Сподели