Во периодот кога вирусите демнат од сите страни, овој напиток е најдобро да се пие секој ден. Напитокот од праз делиува противвспалително, но и помага при респираторни тегоби.

Празот содржи голема количина на белковини, бета-каротен и витамин Ц. Одличен извор е на манган, фолна киселина и витамини Б6.

Благотворно делува на дишењето и дигестивниот систем, бубрезите, црниот дроб, крвта и вените. Помага при искашлување, ја смирува кашлицата, смирува воспаление на белите дробови и астма. Го регулира холестеролот и го поттикнува работењето на бубрезите.

Празот е добар да се јаде, но подобро ќе го заштитите организмот доколку го направите овој напиток. За подготовка потребно ви е:

1 помал праз, 3 јаболки и парче изрендан ѓумбир.

Сите состојки ставете ги во соковник и напитокот е подготвен.