Проблемите со плодноста кај мажите последниве години почнаа да се појавуваат во форма на епидемија. Просечното ниво на тестостерон, количината и подвижноста на спермата се намалуваат, а како резултат на тоа се зголемуваат психолошките проблеми на силниот пол, бидејќи тоа доведува до појава на комплекси, бракови се расипуваат и генерално доведува до демографска криза.

Причините за овој тренд сè уште не се целосно разбрани. Ова може да се должи на загаденото опкружување, падот на квалитетот на исхрана и намалената физичка активност, како и испуштањето зрачење од мобилните телефони, но можно е и самата природа да одлучи да се бори против глобалната пренаселеност на планетата.

Во секој случај, не треба да се опуштите и да оставите сè на случајноста! Апсолутната машка неплодност е доста ретка, а со помош на разни хранливи материи во производите можете да го подобрите квалитетот на семената течност. Во следните редови, погледнете која храна ја зголемува машката плодност:

Цинк

Цинкот ја подобрува плодноста кај мажите и игра важна улога во регулирањето на количината и квалитетот на семето. Мажите со намалена плодност имаат тенденција да имаат недостаток на цинк.

Храна богата со овој елемент: остриги, школки, ракови, црвено месо, ореви и грав, цели зрна.

Витамин Б12

Студиите покажаа дека овој витамин го подобрува бројот на сперматозоидите и подвижноста и ја штити нивната ДНК.

Витамин Ц

Тој е најважниот антиоксиданс и неговиот недостаток може сериозно да влијае на плодноста кај мажите. Витаминот Ц ги спречува сперматозоидите да се држат заедно и ја зголемуваат целокупната плодност.

Главните природни извори на витамин Ц се: шипинка, рибизла, бибер и се разбира, агруми.

Витамин Е

Во комбинација со витамин Ц, антиоксиданс кој е растворлив во маст витамин Е го подобрува квалитетот на семето и го штити од штетни ефекти.

Се наоѓа во растителните масла од пченка, сончоглед, маслиново, во зелениот зеленчук како брокулата и спанаќот, како и во оревите и семето.

Коензим Q

Тоа е антиоксиданс кој е неопходен за нормално функционирање на сите живи клетки. Главни извори се: говедско, пилешко, харинга, лосос, кикиритки, сончоглед, ф’стаци.

Ограничете го внесот на соја и алкохол

Преголемата употреба на алкохол има негативен ефект врз производството и квалитетот на семето, така што мажите кои планираат да имаат бебе со својата половина треба да ја ограничат потрошувачката на алкохолни пијалоци.

Преголемата употреба на производи од соја и соја, исто така, може да доведе до намалување на нивото на тестостерон и квалитет на семето во целина. Ова се должи на присуството на фитоестрогени во составот на соја, кои се аналози на женски полови хормони. Не употребувајте млеко од соја, соја, тофу или друга храна која е богата со соја.

Ако, и покрај фактот дека се грижите за вашата исхрана и сакате да водите активен животен стил, а повеќе од една година се обидувате да имате бебе, консултирајте се со доктор. Тој може да препорача други методи за зголемување на плодноста, како што се губење на тежината, стопирање на лошите навики како пушење или препишување лекови.