Сите знаеме дека маслиновото масло е многу здраво. Сепак, маслинката како плод не заостанува во неговите здравствени придобивки. Покрај тоа, ниту едно мезе, предјадење и пица не може да се замисли без маслинки, без разлика дали се црни или зелени.

Интересно е и тоа што маслинките се користеле како храна во далечното минато, многу пред да се појави првата буква. Според грчката митологија, маслинките се нарекувале храна на Боговите.

Иако има маслинки од разни бои и нијанси, сите тие се првично зелени. Тие се исто така многу горчливи, благодарение на супстанцијата олеуропеин, која се извлекува од маслинки со различни методи.

Карактеристики на маслинките

Маслинките се богати со железо, витамини Е и А, натриум, калциум, влакна. Многу луѓе избегнуваат да конзумираат маслинки затоа што мислат дека содржат многу маснотии. Точно е дека маслинките содржат маснотии, но тие се здрави масти познати како Омега-9, кои го зголемуваат добриот холестерол (ХДЛ).

Маслинките содржат антиоксиданти, полифеноли и флавоноиди, кои имаат антиинфламаторно дејство. Значи, можеме да кажеме дека маслинките се идеална храна за борба против слободните радикали кои ги оштетуваат здравите клетки во телото.

Зошто маслинките се здрави?

1. Подобрете ја меморијата

Маслинките содржат полифеноли, супстанции кои го намалуваат оксидативниот (оксидативен) стрес во мозокот. Многу студии спроведени во Америка покажуваат дека дневната потрошувачка на маслинки ја подобрува меморијата за дури 25%.

2. Тие даваат енергија

Една чаша маслинки содржи 4,4 мг железо. Железото помага во синтезата на карнитин, аминокиселина која ги трансформира мастите во енергија. Покрај тоа, железото го зголемува нивото на хемоглобин во крвта.

3. Намалете ги брчките

Маслинките ги намалуваат брчките за 20%, бидејќи содржат олеинска киселина. Оваа мононезаситена масна киселина Омега-9 ја одржува кожата мека и здрава. Маслинките содржат и витамин Е, кој го подобрува здравјето на кожата.

4. Намалете го зголемениот апетит

Студија спроведена во Италија, покажува дека конзумирањето на 10 маслинки по оброк, го намалува апетитот за 22%. Мононезаситените масни киселини кои се наоѓаат во маслинките го забавуваат варењето и го стимулираат хормонот холецистокинин, кој е одговорен за испраќање пораки до мозокот дека телото е исполнето. Овие масни киселини, исто така, го стимулираат лачењето на адипонектин, супстанца што согорува маснотии 5 часа по нивното внесување во организмот, така што маслинките се идеални за луѓе кои одржуваат тенка линија.

5. Спречете кардиоваскуларни заболувања

Поради содржината на масни киселини, маслинките го регулираат нивото на холестерол и триглицериди, спречувајќи овие штетни материи да се акумулираат во крвните садови. На тој начин, маслинките ги штитат и зајакнуваат артериите и спречуваат појава на многу здравствени проблеми поврзани со кардиоваскуларниот систем.

6. Тие ја олеснуваат констипацијата

На луѓето кои имаат проблеми со запек им се препорачува да консумираат маслинки затоа што се богати со растителни влакна. Прочитајте повеќе за оваа тема во текстот Како да се ослободите од запек (запек) на природен начин

7. Намалете ги воспаленијата и болката

Поради присуството на антиоксиданси, маслинките делуваат како средство за ублажување на болката и намалување на воспалителните процеси во организмот.

8. Спречете рак

Антиоксидансното и антиинфламаторно дејство на маслинките имаат корисен ефект врз организмот, ги елиминираат токсините од телото и се борат против слободните радикали, а со тоа ги штитат клетките од малигни заболувања.

9. Намалете ги алергиите

Вклучете маслинки во вашата дневна исхрана, бидејќи на тој начин можете да ја зголемите отпорноста на вашето тело на разни алергии, или да ги ублажите нивните симптоми.

10. Тие ги чуваат очите

Една чаша маслинки содржи препорачана дневна доза на витамин А, неопходна за одржување на здравјето на очите, и за подобар вид, особено ноќниот вид. Маслинките штитат од појава на глауком, катаракта и други болести на очите кои се јавуваат во староста.