Сите се запрашуваме како некои жени кои имаат околу 50 години изгледаат како да се во 30-тата година од животот. Иако голем дел од жените брчките ги отстрануваат со скапи креми и ботокс, сепак постои и евтина и здрава опција за отстранување на брчките за скромните дами.

Состојки:

  • 6 таблети аспирин
  • 1/4 чаша кисело млеко (50 g)
  • 2 лажици мед (50 g)

Подготовка

Најпрвин столчете го аспиринот додека не се претвори во прав. Потоа ставете го во чист сад и измешајте го со аспиринот и медот. Промешајте додека не се добие кремаста мешавина, потоа нанесете го на лицето.

Примена

Вечерта веднаш штом ќе го измиете лицето и ќе ја отстраните шминка, ставете ја маската на погодените делови на лицето. можете да ставите во пределот на градите и вратот како превентивна мерка од знаци на стареење. Потоа оставете да отстои 20 минути и исплакнете со топла вода. По испирање, направете мали кружни движења на Вашата кожа за да ги отстраните мртвите клетки. Потоа нанесете навлажнувачки крем за да ги подобрите ефектите. Повторувајте барем 3 пати неделно.

Сподели