Вода за будење на телото

Доволно внесување вода во текот на денот се покажа како еден од главните фактори кои влијаат на слабеењето, како и на здравјето. Причината е дека водата не само што може да го намали апетитот, туку чаша вода половина час или 20 минути пред оброк да го наполни стомакот, што резултира во помалку внес на храна.

Фокус

Ова ќе биде клучна стратегија кога станува збор за слабеење. Фокусот е важна работа и се обидувате да го задржите. Наутро, запомнете какви се вашите цели и утврдете како ќе изгледа вашиот ден. Свесно управување со вашиот живот ќе ве ослободи од стрес, што значи дека нема да сакате нездрава храна во текот на денот да се „смирите“.

Изложете се на сончевите зраци

Ако се борите со слабеење и сакате каква било помош што можете да ја добиете, обидете се да се разбудите веднаш по будењето за да поминете некое време на отворено и да уживате во сонцето. Експертите велат дека изложеноста на утринското сонце, за разлика од подоцна во текот на денот, е импулс со кој се синхронизира нашиот внатрешен биоритам.

Ова го олеснува креирањето рутина за спиење, што му помага на метаболизмот да функционира поефикасно. Се разбира, колку е побрз метаболизмот, толку е полесно да изгубите вишок килограми.

Одморете се

Само еден час повеќе спиење може да ви помогне да пролеете скоро шест килограми годишно, според студијата на Универзитетот во Мичиген.

Експертите ги добиле овие резултати со анализа на луѓе кои консумирале 2.500 калории на ден, тврдејќи дека спиењето е замена за бескорисни активности како што се консумирање грицки и сосови. Со спиење еден час подолго, испитаниците го намалија внесот на калории за дури шест проценти!

Одете на работа со велосипед

Ако сте многу зафатени и немате време да се занимавате со спорт, велосипедизмот на работа е совршена можност да ја добиете вежбата што ви е потребна во текот на денот – ќе бидете поздрави, пожелни, пообилни, посреќни! Исто така, утринската активност го забрзува вашиот метаболизам за целиот ден.

Појадок

Појадокот се смета за најважен оброк бидејќи обезбедува енергија за сите задачи што следат. Изберете здрава храна што ќе ве направи среќни до ручекот. Исто така, наутро, подгответе грицки што ќе ви бидат при рака кога ќе се чувствувате гладни, за да не посегнете по нездрава храна или слатки.