Дали сте под постојан стрес? Овој чај е најефикасниот лек за смирување

Билката валеријана е одамна позната како ефикасен лек за смирување и лекување на нервни болести и нарушувања, но и многу други тешкотии со кои се соочуваме секој ден.

Најдобрата антистресна терапија се базира на природни состојки. Иако стресот се смета за модерна болест, тој не бил непознат за нашите предци. Наместо седативи, можете да ја испробате „билната алтернатива“ за која билкарите тврдат дека делува.

Билката валеријана е популарна долго време како ефикасен лек за смирување и лекување на нервни болести и нарушувања. За важноста на ова растение и неговото смирувачко дејство сведочи и сознанието дека тинктурите на валеријана биле користени за време на Првата и Втората светска војна за лекување на војници кои доживеале траума.

Лековити својства на чајот од валеријана

Чајот од валеријана успешно се користи за сите нервни болести, се прави од корените и се покажал добро во многу услови во човечкото тело. Овој пијалок помага при немирен сон, ви помага да се смирите и со тоа имате подолготраен и поквалитетен сон. Исто така се користи како природен седатив кој ја намалува анксиозноста и другите ментални проблеми.

Чајот од валеријана спречува грчеви во стомакот и го смирува дигестивниот систем. Одличен е како додаток во третманот на епилепсија, а исто така се покажал дека е одличен во третманот на мигрена. Помага при ублажување на болката при менструацијата, но исто така го намалува крвниот притисок и спречува појава на тумори.

Чај од валеријана

Валеријаната е една од најпознатите билки во борбата против напнатоста и нервозата. Широко се користи во фитотерапија за здравјето на централниот нервен систем. Валеријанскиот смирувачки чај ги намалува психосоматските појави како што се спазам, палпитации, повраќање, несоница.

Смирувачкиот чај се прави со мешање на лажичка корен од валеријана и пасифлора и истурање на еден литар вода. Најдобро е да го направите ова наутро. Оставете го пијалокот да стои до вечерта. Потоа процедете и испијте 2 шолји од овој чај пред да легнете.

Бидејќи валеријаната нема пријатен мирис, можете да направите чај во комбинација со други ароматични растенија, кои не треба да имаат седативно дејство, бидејќи валеријаната е силен седатив сам по себе. Најдобро е да го комбинирате со послаби растенија како камилица, нане..

Консумирање на чај во големи количини не се препорачува бидејќи може да се појават одредени несакани ефекти како што се главоболки, гадење и вознемиреност. По три недели употреба на валеријана, најдобро е да направите пауза.

Advertisement