Овој рецепт е толку моќен и толку добро ги исфрла отровите од телото, што со редовно конзумирање дури е можно да спречи рак.

Состојки:

  • 500 гр моркови,
  • 500 гр цвекло,
  • неколку суви кајсии,
  • грст суво грозје,
  • 1 лажица мед.

Подготовка:

Овошјето ситно исечкајте го и ставете во неоштетено емајлирано тенџере. Прелијте со врела вода така што да има два прста над овошјето.

Додајте по една дланка сецкани суви кајсии и суво овошје. Ставете го садот (тенџерето) на оган да зоврие водата. Штом зоврие, тргнете го од рингла.

Кога малку ќе се излади, додајте една лажичка мед и оставете да отстои поклопено 12 часа на студено и суво место. Потоа течноста добро прецедете ја.

Течноста пијте ја, а остатокот можете и да го искористите во подготовка на јадење. Чувајте во ладилник.

Примена:

Оваа количина ќе ви биде доволна за два дена. Пијте по половина чаша (1-1,5 dl) три пати дневно пред оброк.

Чистењето на цревата со помош на овој рецепт би требало да трае месец дена. Потоа, цревата се препородени.

Оваа течност е корисна за лекување на рак, но и превентивна е. За најдобар ефект би било идеално сите состојки да бидат од органско потекло.