Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе ви помогне во тој случај.

Направен е од само 2 состојки, и е многу моќен во елиминирање на болката во стомакот, топење на масните наслаги, чистење на цревата, но и во елиминирање на надуеност и грчеви.

За подготовка ќе ви требаат:

  • Чај од Ајдучка трева
  • Мелен лен

Сварете вода, а потоа додадете од чајот и оставете да стои 15 минути. Потоа процедете и додадете лажица мелен лен.

Овој пијалок се пие секоја вечер пред спиење, и дава резултати со неверојатна брзина. По неколку дена употреба, ќе почувствувате олеснување во стомакот.

Ајдучката трева е позната во народната медицина. Ова растение содржи изобилство на витамини и минерали. Надземниот дел од цветното растение содржи есенцијално масло, флавоноиди, витамин К, горчлива материја ахили, смоли, стереоли и танини.

Благодарение на своите својства, има корисен ефект врз стомачните проблеми, а се препорачува и за одржување на здравјето на црниот дроб и за прочистување на крвта.

Ленот, како што веројатно веќе знаете, е одличен за забрзување на метаболизмот и „мрзливи црева“, што значи започнување на процесот на разградување на масните наслаги.

Забелешка: Континуирана употреба на овој чај подолг период од 2 недели не се препорачува. Големи количини може да предизвикаат главоболки и продолжена употреба на алергиски осип и чувствителност на кожата на сонцето