Рецептот за овој чудесен мелем доаѓа од Русија, и е стар неколку векови. Луѓето го користеле за лекување на разни болести. Направен е само со помош на три состојки, но е многу ефикасен.

Можете да ја користите чудесната маст за лекување на ангина, бронхитис, оток, отворени рани, воспаление на јајниците, чиреви, модринки, испукани раце и нозе итн. Исто така е идеален за лекување на изгореници.

Употребата и примената на маста зависи од видот на болеста што сакате да ја излекувате. Детални упатства за употреба, во зависност од болеста, прочитајте на крајот од текстот.

За да го подготвите чудесниот мелем, ќе ви требаат следниве 3 состојки:

 • 1 јајце
 • 400 ml растително масло (се препорачува масло од кантарион, а можете да користите маслиново или некое друго лековито растително масло)
 • 60 гр вистински пчелин восок (приближно како две коцки квасец)

Инструкции за подготовка на мелемот:

Прво, сварете го јајцето, одделете ги жолчките и изгмечете го на плех. Истурете масло во тенџерето, додадете восок и почекајте на тивок оган додека восокот се стопи во маслото.

Кога станува збор за вриење, односно кога маслото ќе почне да крчка, додадете трошка жолчка од јајце. Кога маслото се пени, брзо тргнете го тенџерето од шпоретот. Откако ќе се смири маслото, повторно ставете го на шпоретот и продолжете да додавате жолчка, а во исто време постојано мешајте со лажица.

Кога смесата ќе добие темно кафеава боја, поместете ја од шпоретот и оставете ја да стои 15-20 минути. После тоа, процедете ја добиената мешавина преку газа или преку густа цедалка во стаклена тегла. Откако ќе исцедите, не ви треба останатата жолчка и можете да ја фрлите.

Кога смесата ќе се стврдне во теглата, можете да ја чувате во фрижидер до 10 месеци.

Како се користи мелемот?

Чудесниот мелем можете да го користите и за надворешна и за внатрешна употреба. Нанесете го на изгореници, рани, болни места, завои, итн.
За внатрешна употреба, се препорачува ½ лажички, 3 пати на ден, пред јадење.

Мелемот е апсолутно безопасен, нема несакани ефекти.

 • Во случај на синузитис – земете ја мастата со лажица и стопете ја, па истурете ја во пипета. Инјектирајте во носот во интервали од 1 час. Овој процес мора да го примените многу брзо, за да не се затегне маснотијата.
 • Во случај на тонзилитис и гнојна ангина – ставете мелем во грлото и компрес на вратот. За да ја подготвите облогата, загрејте го мелемот на пареа.
 • За третман на бронхитис, чиреви на телото, болки во стомакот, болка во очите – 3 пати на ден, пред јадење, 1 лажичка мелем.
 • За женски болести, цисти на јајниците, воспаленија, миома, маститис – ставете тампон натопен во овој мелем во вагината наутро и навечер. Постои можност цистите да поминат за 10-15 дена.
 • За маститис – раширете го овој мелем на салфетка или марамче, ставете го над градите и над него ставете најлонска фолија или торба. Пожелно е да се менува марамчето (салфетка) на секои 2 часа.
 • За чиреви, изгореници, рани, забоболка, отоци, болки во зглобовите – ставете мелем на болното место, завој и чувајте преку ноќ. Ако повредата е мала, можете исто така да нанесете мелем со парче памучна волна.
 • За гангрена – намачкајте салфетка или марамче со овој мелем, ставете го над погодената област и ставете најлонска фолија или вреќа над неа. Гној ќе се појави од раната.
 • За хемороиди – направете тампон од газа, нанесете ја оваа маст и нанесете ја на анусот. Оставете го да отстои преку ноќ. Повторете го процесот до 10 дена или додека не забележите подобрување.
 • За зајакнување на ноктите – навечер пред спиење нанесете го овој мелем на ноктите и оставете го да отстои преку ноќ.

ВАЖНО:

Ако го користите овој чудесен мелем за надворешна употреба, тогаш можете да користите какво било природно масло, а ако го користите за внатрешна употреба, подобро е да користите маслиново масло. Ако го користите за проблеми на женските гениталии, тогаш ви треба масло од кантарион за подготовка на мелем.