Архива по категорија: Живеј здраво

Feed Subscription

Семки од тиква и нивните здравствени придобивки

Семето од тиква е состојка која е составен дел од кулинарството, и исто така се користи за медицински третмани. Индијанците го користеле семето од тиква за лекување на болести со векови. За жал,семките во Македонија не се во толку голема и широка употреба, туку најчесто се употребуваат само за  грицкање. Обидете се да ги смените погледите и да започнете да ... Повеќе »

Мувлата е опасна за здравјето – како да ја исчистите?

Поплавувањето, претераната влажност и застојаната вода може да придонесат за појава на мувла во вашиот дом, што може да биде опасно за вашето здравје и за здравјето на вашето семејство. Кога ќе се вратите дома, обратете внимание -дали има видлива мувла или дали мириса на влага. Веројатно ќе се појават големи наслаги на мувла, ако куќата била поплавена подолго од ... Повеќе »

Неколку совети за поубаво да го почнете денот!

Дали имате проблеми да се разбудите наутро и да го започнете денот со доволно енергија? За среќа, постојат лесни трикови со кои ќе можете да ги започнувате утрата со доволно енергија, а во исто време да ја одржите телесната тежина на нормално ниво. 1. Не се исцрпувајте Ако сте постојано исцрпени наутро, тоа претставува сигурен рецепт за прејадување подоцна во ... Повеќе »

Со прополис, излечете ги раните

Прополисот е смоласта материја со сјајна темно жолта до темно зеленкаста боја. Свежиот прополис изваден од кошницата е мека леплива маса.  Ако пчеларникот е лоциран во близина на борова или  елова шума, добиениот прополис е со темно  зелена до темно црна боја. Има пријатен мирис од билните пупки, мед, восок, гочлив вкус.  Многу слабо се раствора во ладна вода, малку ... Повеќе »

Scroll To Top