Архива по категорија: Живеј здраво

Feed Subscription

Придобивките од црниот пипер

Црниот пипер е зачин , кој често го користиме и го додаваме во храната, но убаво е да знаеме дека тој е корисен и за здравјето во целина . Еве некои од предностите и квалитетите на црниот пипер: – помага при варењето на храната – го спречува создавањето на гасови – помага кај потењето и уринирањето – помага за намалување ... Повеќе »

Цвеќињата внесуваат позитивна енергија во домот!

Повеќето од луѓето обожаваат да чуваат цвеќиња дома. Некои до таа мера се опседнати со овие растенија што целата куќа им е преплавена со различни видови на цвеќиња. Меѓутоа, постојат луѓе кои не обожаваат во своја близина да имаат цвеќиња, сметајќи дека на тој начин им се прави само гужва по дома. Како и да е, постојат верувања дека домот ... Повеќе »

Лупката од јајцето – најдобар природен извор на калциум

Калциумот има бројни и важни функции во човечкиот организам.Освен што ја ствара коскената маса и спречува остеопороза, калциумот ја нормализира работата на нервите и мускулите, го регулира откуцувањето на срцето, не дозволува згрутчување на крвта и помага за добро спиење. Има многу причини поради кои се губи калциумот во организмот. Седечкиот начин на живот, кафето, алкохолот и газираните пијалоци се ... Повеќе »

Шопингот е вистинска релаксирачка терапија

Шопингот е една од омилените терапии на сите луѓе. Без разлика дали се мажи или жени, секој сака да влезе во бутик или парфимерија и да нурне во прекрасните парчиња облека, сукњи, панталони, бунди, разни видови на парфеми, лакови и шминки. Девојките и жените се посебно опседнати со оваа релаксирачка дејност која на секој можен начин го подобрува расположението, го ... Повеќе »

Scroll To Top