Архива по категорија: Живеј здраво

Feed Subscription

Кафеавиот ориз е полн со протеини

Двеста грама варен бел ориз, содржи 4,50 гр. протеини. Во него има недостаток на амино киселината  елизин. Гравот и другите мешунки се исхрана, која го надополнуваат оризот и помагаат да го заврши својот амино киселински профил. Тоа не е неопходно да се комбинираат комплементарни протеини во ист оброк. Само не заборавајте да јадете различни протеини од различни извори во текот на денот. Кафеавиот ориз е богат со витамини, минерали, протеини и фибер, многу повеќе отколку белиот ... Повеќе »

Лук и кромид против кашлица

Ако ви се суши устата и чувствувате гребење во грлото, најверојатно се работи за инфекција на горните дишни патишта и наскоро можете да очекувате и кашлица. Најдобар начин да ја ублажите е инхалација. Ако почнете навреме да се инхалирате, значително ќе го намалите времетраењето на болеста. Во почетниот стадиум на настинката, најважно е да ја навлажните сувата и воспалена слузокожа ... Повеќе »

Како до подобро спиење?

Доколку барате начин да се изборите со несоницата, а не сакате да земете таблети за спиење, тогаш најдобро решение се природните лекови. 1. Морско оревче – Тоа е зачин кој ви помага доколку сте под стрес. Ако имате проблеми со сонот тогаш напијте се чај од морско оревче, пред да заминете в постела. Сепак треба да внимавате со количината, бидејќи ... Повеќе »

Како солената терапија може да ви помогне во борбата против алергии?

Солената соба е средина која може да им помогне на лицата кои имат проблеми со алергиите на тој начин што ги олеснува и намалува симптомите со што на болните им се овозможува да се чуствуваат подобро, и сето тоа во пријатно и комфорно окружување на нашата Солена соба со висока технологија. Лековите може да пружат моментално олеснување, но алергиите можат ... Повеќе »

Scroll To Top