Архива по категорија: Живеј здраво

Feed Subscription

Масло од рузмарин

Ова божествено масло е многу добро за концентрација и делува како стимуланс за мозокот. Помага во функцијата на респираторниот систем, а досега се покажало дека е навистина ефикасно за астма, бронхитис, синуси и за кашлица. Доста ефикасно е за кожата, како што се дерматитис и акни. Делува многу позитивно врз скалпот и косата, ја зголемува циркулацијата на скалпот и растот ... Повеќе »

Помогнете си сами,полесно да дишате

Се што треба да направите е да пресечете еден лимон на четири дела, да го ставите во тацна и малку да го посолите, па да го ставите на натказната покрај креветот. И така секоја вечер – а резултатот е неверојатен. Уште еднаш можеме да заклучиме дека природата се погрижила за се што ни треба. Па така ставањето на лимон со ... Повеќе »

Ананасот го забрзува оздравувањето после операции!

Суровиот ананас е одличен извор на манган. Главно,  неговото стебло,   содржи протеолитички ензим, бромелин, кој ги разложува протеините. Ако има доволно од содржината на бромелин, сокот од суровиот ананас може да се користи како маринада за месо и како зачин за смекнување. Ананас ензимите можат да се мешат во подготовка на некоја храна, како желе или други десерти кои ... Повеќе »

Благодетите на козјото млеко

Козјото млеко изобилува со здрави состојки, кои го вбројуваат во производи со исклучително функционални и терапевтски ефекти. Освен тоа, преставува вистинска замена за кравјото, што е особено важно за лицата кои страдаат од алергиски реакции и потешкотии со варењето. Составот на козјото млеко е многу сличен со оној на кравјото. Сепак, со подетално истражување се откриваат и разликите. Козјото млеко, ... Повеќе »

Scroll To Top