Архива по категорија: Живеј здраво

Feed Subscription

Лековити рецепти од мед

Анемија Ситно се ренда една јаболка, се додава една лажица сок од лимон, лажица мед и една лажица сок од дренки. Тоа добро се меша и се конзумира секое сабајле на гладно. Терапијата трае 10 дена. Астма Добро се меша 1/4 кг мед и 1/4 кг несолен маслац. На оваа мешавина ќе додадете 3-4 лажици рендан рен и 100 гр ... Повеќе »

На кои болести сте подложни, според хороскопскиот знак

Секој хороскопски знак има назначен дел од телото на којшто е особено чувствителен и којшто треба да се третира со особено внимание. Прочитајте на кој дел од Вашето тело му е потребно посебно внимание, според ѕвездите. Овен Овните владеат со главата, па затоа се поподложни на главоболки од другите знаци. Чистиот воздух и длабокото дишење се особено важни за своеглавите ... Повеќе »

Кој чај ви одговара според крвната група?

Чаевите се пијалоци, кои најчесто се пијат и во летниот и во зимскиот период. Големиот избор што го имате,  остава простор да се двоумите, кои најчесто да ги изберете, кои се доволно здрави и кои ви се потребни, баш на вас? Дозволете крвната група, да ви каже, кои чаеви да ги  пиете. КРВНА ГРУПА О – НУЛТА ПОЗИТИВ Луѓето кои ... Повеќе »

Кои природни засладувачи можат да го заменат лошиот шеќер?

Белиот шеќер не само што не ги содржи витамините и минералите, туку тој предизвикува и губиток на некои од нив. Така на пример, шеќерот предизвикува губиток на хром од организмот, па телото треба овој минерал да го извлекува од своите резерви. Истото се случува и со калциумот, фосфорот и железото. Со консумирање на бел шеќер слабее и контролата на нивото ... Повеќе »

Scroll To Top