Архива по категорија: Живеј здраво

Feed Subscription

Појадокот го намалува стресот

Лицата кои секогаш се под стрес и кои постојано брзаат на работа, по правило немаат време за појадок. Овие лица обично лошо спијат, а наместо појадок, пијат само кафе. Ако веќе морате да испиете кафе, пијте кафе без кофеин. За да ги нахраните нервите, неопходни ви се витамините од групата Б. Особено значаен за здрави нерви, за подобра концентрација и за ... Повеќе »

Направете сами бомбони против болно грло и кашлање!

Доста ви е од кашлање и од хемикалиите кои ги упoтребувате. Било да станува збор за мали деца или возрасни луѓе, овие бомбони ќе го решат вашиот проблем. Уште од многу одавна, луѓето пржеле шеќер и така се лекувале. Тој доста помага при болка во грлото и ја намалува неговата иритација. А малите деца сигурно повеќе би прифатиле да јадат ... Повеќе »

Салатите во ќеси се легло на бактерии

Салатите од продавниците и од супермаркетите што се претходно измиени, сепак, не се толку чисти како што мислиме. Во нив се пронајдени високи нивоа на бактерии, кои обично се поврзуваат со лошите санитетски услови и со фекалните загадувања. Количеството на бактерии  означува голема веројатност за контаминација со ретки и можни смртоносни патогени, како што се Ешерихија коли и салмонела, тврдат ... Повеќе »

Комбинација од мед и сусам лечи повеќе болести

Оваа мешавина е одличен извор на железо, калциум, магнезиум, омега 3 и 6 масни киселини и од таа причина, треба почесто да биде на вашите трпези, затоа што не само што има одличен вкус, туку е и права ризница од здравје. Оваа природна смеса е одличен извор на витамин Е, А и Б, како и минерали и омега 3 и ... Повеќе »

Scroll To Top