Архива по категорија: Живеј здраво

Feed Subscription

Неверојатната моќ на темјанот

Иако има бројни лековити својства, повеќето луѓе не знаат речиси ништо за темјанот. Во ајурведската медицина, тој со децении се употребува за третман на артритисот, заздравувањето на раните и  регулирање на хормоналниот статус на жените. Според верувањето на Ајурведата, темјанот во домот носи добро здравје на сите членови на семејството. На Блискиот Исток, од дамнешни времиња, тој се користи за ... Повеќе »

Искористете ги вреќичките од чај!

Кога ќе го испиете својот омилен чај, искористените вреќички и не мора да ги фрлате, туку употребете ги. Еве неколку совети каде можете да ги искористите употребените вреќички од чај. 1.За да биде месото помеко кога ќе го зготвите, треба да му се направи маринада ,во која ќе ставите искористена вреќичка од чај. Чајот ќе му даде посебен вкус на ... Повеќе »

Растителните влакна, чистачи на организмот

  Растителните влакна се од голема важност за функционирање на организмот и имаат поволно влијание на многу заболувања на современиот човек. Под растителни влакна се подразбира дел од растителните клетки, кои не подлегнуваат на варење. Најважните извори на растителни клетки во природата се житарките, мешункастите плодови, овошјето и зеленчукот. Влакната се јавуваат во два облика: тие што се топат и ... Повеќе »

Неколку совети за поздрав живот

Да се живее здраво не е невозможна мисија. Кога луѓето ќе одлучат да го прифатат здравиот начин на живот,тие често прават драстични промени и тогаш е тешко да се држат до планот. Меѓутоа постојат едноставни нешта , кои можете да ги правите секој ден за да го одржите вашето тело здраво. Ви предлагаме неколку замени, кои ќе ви помогнат во ... Повеќе »

Scroll To Top