Архива по категорија: Зеленчук на денот

Feed Subscription

Модриот патлиџан – борец против туморот!

Модриот или уште попознат како син патлиџан редовно може да се најде на менито на скоро сите граѓани. Овој зеленчук освен што може да се користи во многу јадења, во себе содржи многу лековити состојки. Тој има енергетска вредност, протеини, јаглехидрати, малку масти и калории, диетски влакна, а најмногу вода. Овој зеленчук е богат со целулоза и го потикнува работењето ... Повеќе »

Келерабата ви ја дава потребната енергија!

Келерабата е исклучително богата со одредени Б – витамини, како што е витаминот Б6, (важен за сите метаболички реакции), биотинот, (за здрава кожа и квалитетна коса), ниацинот ( Б5, за виталност, клеточна енергија, создавање на пигменти на кожата и косата). Богата е и со исклучително големи количини на витамин Ц. Една главичка, тешка 120 грама, може да ги покрие дневните ... Повеќе »

Карфиолот е полн со витамин Ц

Иако не е често присутен во нашата кујната, треба да знаеме дека карфиолот е многу здрава храна. Изобилството на витамин Ц и фолна киселина го прави да биде во првиот ред од здравата храна. Витаминот Ц е од суштинско значење за нас, во зајакнување на имунолошкиот систем, подобро искористување на железото од храната, синтезата на колагенот и обновување на сврзно ... Повеќе »

Здравствените придобивки на целерот!

Целерот е двогодишна билка со меснат и вретенест корен. Има разгрането стебло кое достига висина од 40 до 80 cm. Листовите се темнозелени и сјајни. Целер Името на оваа билка доаѓа од латинскиот збор celeri кој значи брзо делување. И навистина, целерот дејствува брзо и интензивно врз организмот, а кога ќе откриете во што се може целерот да ви помогне, ... Повеќе »

Scroll To Top