Архива по категорија: Зеленчук на денот

Feed Subscription

Девет причини поради кои треба да јадете марула

Денеска ќе ви напишаме неколку причини, зошто на вашата трпеза почесто треба да е застапена марулата? 1. Има малку калории и маснотии. 2. Помага за слабеење. Зелената салата содржи доста растителни влакна и од неа се подобрува варењето. Исто така, влакната помагаат за исфрлање на солта од телото. 3. За здраво срце. Витаминот Ц и бета- каротенот што го има ... Повеќе »

Време е за кисела зелка!

Зелката е многу здрав и лековит зеленчук. Содржи многу корисни витамини и минерали, а особено е богата со витамин Ц. Една шоља изрендана зелка ги задоволува дневните потреби на организмот за овој витамин, кој е јак антиоксиданс. Витаминот Ц го јакне имунолошкиот систем на организмот и се бори против слободните радикали, кои можат да доведат до оштетување на клетките и ... Повеќе »

Јадете повеќе леќа

Нискиот процент на кардиоваскуларни болести кај жителите на Шпанија и Италија е директно поврзан со исхраната богата со леќа, а леќата помага и во губењето на вишокот килограми, бидејќи содржи многу малку калории. Леќата се вбројува во групата на зрнести мешунки заедно со гравот, грашокот и боранијата. Досега се познати околу четириесетина видови различни по бојата, големината и обликот. Леќата се одгледувала ... Повеќе »

Каков зеленчук е целерот?

Јаболкото ја има титулата за најздраво овошје, а спанаќот за најздрав зеленчук. Во споредба со нив, целерот е  сосема занемарен. Кога ќе ги прочитате овие 11 причини зошто е добар за здравјето, можеби ќе стане вашиот омилен зеленчук: 1. Ја регулира тежината Еден голем целер има само 10 калории. Затоа користете го во салати и супи. 2. Помага при воспаление Ако ... Повеќе »

Scroll To Top