Архива по категорија: Зеленчук на денот

Feed Subscription

Уровот го јакне срцевиот мускул

Уровот е едно од најнепознатите мешункасти растенија во земјава, кое ретко може да се најде и да се купи. За уровот, малку се знае, а некои дури и првпат слушаат  дека постои ова мешункасто растение. Тоа може да се стави во групата со леблебијата, пченицата, граорот, а на времето, граѓаните многу често го комбинирале со кафе. Пред неколку месеци, по ... Повеќе »

Природни рецепти од тиква

Тиквата е едногодишно растение, кое води потекло од Централна Америка. Таа уште е позната и како симбол за регенерација и долговечност. Тиквата е шампион по содржина на железо, бакар, и флуор, содржи калиум, калциум, манган, цинк, кобалт, силициум. Богата е со пектини, шеќери, витамините С, Е, витамини од групата В, каротин. По содржината на каротин таа е побогата дури и ... Повеќе »

Кељот непријател на ракот

Кељот  е зелен лиснат зеленчук и припаѓа на групата каде што е и зелката. Кај нас уште нема навика да се користи  повеќе во исхраната. Тој е добар извор на калциум, магнезиум,витамин К,витаминА, витамин Ц,растителни влакна, железо,фолна киселина,флавоноид и лутеин. Тој е доста вкусен за јадење и помага при многу болести.За него зборуваат дека е непријател на ракот на јаниците, ... Повеќе »

Колку е корисна боранијата за вашето здравје?

Боранијата е нискокалоричен зеленчук и во просек содржи 90% вода. 100 грама боранија има само 42 калории, 2,2 грама протеини, 0,2 грама масти и 7,6 грама јаглени хидрати. Боранијата содржи и многу минерали и витамини. Во 100 грама боранија има 52 милиграми калциум, 45 милиграми фосфор, 0,7 милиграми железо, манган, кобалт, никел, цинк и многу други микроелемнти. Содржи и каротин ... Повеќе »

Scroll To Top