Архива по категорија: Зеленчук на денот

Feed Subscription

Здравствената корист од црвениот кромид

Црвениот кромид е силен природен антибиотик. Неговата лековита моќ е со широк спектар и од таа причина , денеска ќе ви напишаме, доколку го конзумирате, се што може да ви помогне околу вашето здравје. Усна празнина – со џвакање на суров црвен кромид и тоа 3-8 минути дневно, усната слуз станува целосно стерилна. Дишни органи– црвениот кромид го смирува кашлањето, го ... Повеќе »

Боранија – малку калории, многу здравје

Боранијата честопати се наоѓа на менито кај скоро сите луѓе. Таа е идеална за здравата исхрана, бидејќи  е богата со хранливи материи, а има многу малку калории. Иако може да се јаде на различни начини, тајната на уживање во нејзиниот вкус е во соодветната подготовка. Боранијата е многу хранлив и здрав зеленчук. Спаѓа во групата на мешункаст зеленчук. По потекло е од ... Повеќе »

Кои се природни чистачи на белите дробови?

Консумирајте брокули и карфиол што е можно почесто. Освен што помагаат во превенцијата на тумори, неодамна беше откриено дека имаат позитивен ефект и кај пациентите со белодробни заболувања. Имено, белите крвни клетки наречени макрофаги ги отстрануваат отпадните материи и бактериите кои можат да предизвикаат инфекции во белите дробови. Овој природен систем на прочистување на белите дробови е нарушен кај пушачите ... Повеќе »

Брокулата, крал на витамините

Брокулата е зеленчук, кој може да се јаде на различни начини и кој му дава сила и енергија на организмот во текот на целиот ден. Таа има подискретен вкус од другите видови зелки на кои им припаѓа. Во споредба со карфиолот, брокулата има нешто посилен вкус. Во исхраната се користи на различни начини, сурова, варена или само како зачин. Интересно ... Повеќе »

Scroll To Top