Архива по категорија: Зеленчук на денот

Feed Subscription

Цвеклото – вистинска витаминска бомба

Цвеклото е еден од најлековитите зеленчуци кој редовно може да се најде на трпезата. Овој црвен зеленчук во себе соджи многу лековити својства што помагаат во одржувањето на здравјето на граѓаните. Тоа е богато со многу елементи кои се неописиво потребни на секој организам, протеини, органски киселини, како што се фолна, јаболкова и оксална киселина, потоа витамините Ц, Б, А ... Повеќе »

Дајконот спас од срцев и мозочен удар

Еден од зеленчуците, кој е малку познат во јавноста, а кој во себе содржи лековите дејства е дајконот или уште познат и како   јапонска трупка. Тој е коренест зеленчук кој потекнува од Медитеранот, а е донесен во Кина околу 500години п.н.е. Овој зеленчук е многу здрав и лековит и често може да се најде на трпезата на вегетеријанците и ... Повеќе »

Грицкајте редовно моркови – делуваат позитивно!

Морковот се смета за еден од најздравите зеленчуци што се препорачува да се конзумира редовно во исхраната. Дали свеж, во јадење или во цеден сок, сите треба да практикуваат барем еднаш во денот да изедат неколку моркови. Покрај неговиот специфичен пријатен вкус, морковот изобилува и со многу лековити својства. Тие се препорачуваат како секојдневна исхрана во борбата против гастритис, дијабет ... Повеќе »

Јадете краставица, детоксирајте го организмот!

Краставицата е еден од омилените зеленчукови растенија на пазарот, по која посегаат сите граѓани. Иако за нејзините хранливи вредности не се знае многу, сепак таа е полна со витамини и минерали кои му даваат здравје на организмот. Од витамини, краставицата е најбогата со витамин Ц, а во трагови ги содржи скоро сите витамини од групата Б и каротин. Од минерали, краставицата ... Повеќе »

Scroll To Top