Архива по категорија: Зеленчук на денот

Feed Subscription

Марулата – растение на убавината

Зелената салата или кај нас попозната како марула,  е едногодишно растение кое најчесто  расте како лиснат зеленчук. Кај нас таа се јаде ладна и свежа , во салати, сендвичи и други јадења, додека во некои земји, како да речеме во Кина, зелената салата се јаде зготвена, а дршката има подеднаква важност како листот. Зелената салата првично има стебленце , но кога процветува, ... Повеќе »

Кој вид да го јадете, полн е со здравје!

Станува збор за кромидот. Тој е вистински склад на витамин Ц и фолна киселина, потоа со калиум , калциум и фосфор.  Тој помага во намалување на зголемениот холестерол, зголемениот  крвен притисок, за одржување на здравјето на  срцето и крвните садови, и доста е полезен  за дијабетичарите. Има повеќе врсти на кромид, а ваше е да изберете кој ви е највкусен: ... Повеќе »

Тиквички – супер деликатес за срцето

Тиквичките кои виреат во нашите краишта се со долгнавест и цилиндричен облик, со темна и светлозелена боја и со тенка кора. Плодот е мек и бледозеленкаст. Тие се многу благотворни за нашиот организам. Тиквичките ги смируваат нервите, го намалуваат стресот и анксиозноста, го јакнат имунолошкиот  систем, ја подобруваат работата на мозокот, ги јакнат срцето и крвните садови, го подобруваат варењето ... Повеќе »

Диета со кромид

Од неодамна, многу луѓе ја применуваат диетата со кромид, која е многу ефикасна. Во основата и е, неограничената потрошувачка на супа со кромид. Кромидот содржи 86,3 % вода, 10,5% јагленохидрати , 1,7 % белковини , 0,3 % масти , 0,6 % минерални материи : калиум, фосфор, магнезиум, калциум, натриум и железо. Витамините, кои се наоѓаат во кромидот се: Ц, Б1, ... Повеќе »

Scroll To Top